برای اولین بار کشف شد که باکتریهای غیر فتوسنتزی دارای ساعت شبانه روزی هستند.

  • برای اولین بار نشان داده شده است که باکتریهای غیر فتوسنتزی دارای ساعت شبانه روزی هستند.
  • B. subtilis در دستگاه گوارش انسان و همچنین نشخوارکنندگان علف خوار رشد می کند.
  • محققان بر این باورند که این ریتم مزیت باکتری ها را فراهم می کند.

علی رغم هشدار قدیمی بودا، ما هنوز دوست داریم اینگونه وانمود کنیم موجودی واحد هستیم که در طول زمان ثابت می‌باشد. مطمئناً می دانیم که فرایندهای بیولوژیکی ما توسط ریتم شبانه روزی دیکته می شود. چیزی که از آن غافل می شویم این است که واقعاً حاصل جمع میلیاردها قطعه مختلف هستیم و برخی از این “قطعات” ساعت های خاص خود را دارند.

باکتری ها و سیکل شبانه روزی

بودا ممکن است میکروسکوپ نداشته باشد، اما درک دقیق او از روانشناسی انسان به خوبی به زیست شناسی تبدیل می‌شود. مطالعه جدید است که در Science Advances منتشر شده است ، نشان می دهد که باکتری Bacillus subtilis توسط ریتم شبانه روزی خود اداره می شود.

B. subtilis که به عنوان “باسیل چمن” نیز شناخته می شود، در دستگاه گوارش انسان و همچنین نشخوارکنندگان رشد می کند. به دلیل خاصیت تقویت سیستم ایمنی بدن، می توانید این باکتری را به عنوان پروبیوتیک به راحتی و ارزان خریداری کنید. این باکتری در خاک یافت می شود. سازمان ایمنی غذایی اروپا آن را از لحاظ ایمنی واجد شرایط ارزیابی می کند.

برای این مطالعه، تیم تحقیقاتی اروپایی به لطف مشاهدات قبلی B. subtilis را انتخاب کردند که به نظر می رسد مانند انسانها ساعت شبانه روزی 24 ساعته را دنبال می کند. این باکتری همچنین به نورهای قرمز و آبی پاسخ می دهد (دوباره مانند انسان) و باعث می شود محققان باور کنند که از شرایط محیطی تأثیر می‌پذیرد.

پروفسور مارتا محقق اصلی این طرح می گوید:

“ما برای اولین بار دریافتیم که باکتریهای غیر فتوسنتزی می توانند زمان را مشخص کنند. آنها با خواندن چرخه های نور یا دمای محیط عملکرد مولکولی خود را با زمان روز تطبیق می دهند.”

محرک های تشخیصی

Zeitgebers نشانه هایی است (مانند نوسانات دما) که به ارگانیسم های بیولوژیکی اجازه می دهد تا با محیط خود هماهنگ شوند. و این همان مساله است که باعث می شود انسان هنگام غروب خواب آلوده شود و قبل از طلوع نیز سطح کورتیزول افزایش می یابد. به نظر می رسد این باکتری ساعت مشابهی را حفظ می کند. به جای اینکه فقط به نور و تاریکی پاسخ دهد، نشانه هایی از افت دما را نیز حس می کند و به یک ریتم شبانه روزی پاسخ می دهد.

اگرچه باکتری ها 15 درصد از کل موجودات را تشکیل می دهند، این تیم اظهار داشت که ساعت های شبانه روزی در باکتریهای غیر فتوسنتزی تاکنون شناسایی نشده اند. آنها متذکر می شوند که باکتری Rhodospirillum rubrum فرآیندهای موزون مانند فعالیت آنزیمی را نشان می دهد اما هنوز ساعت شبانه روزی مشخصی را بروز نداده است.

دکتر آنتونی دود، همکار محقق در این مطالعه خاطرنشان می کند:

“مطالعه ما دریچه هایی را برای بررسی ریتم شبانه روزی در بین باکتری ها باز می کند. اکنون که ما متوجه شدیم باکتری ها می توانند زمان لازم را برای ایجاد این ریتم ها مشخص کنند نیاز داریم که بفهمیم این پروسه چگونه اجرا می‌شود و این که داشتن این ریتم چه مزایای بیشتری دارد.”

درک روشهای زنده ماندن باکتری به ما در درک روند طولانی و آهسته تکامل کمک می‌کند. این کشف جدید خط جدیدی از تحقیقات را برای یکی از مبهم کننده ترین اجزای زیست انسانی فراهم می کند: روده های ما.

همچنین می توانید درباره نقش پروبیوتیک ها در کرونا بیشتر بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.