تاریخچه و تعریف پروبیوتیک

برای اولین بار در سال 1892، دودرلاین میکروارگانیسم های مفید برای بدن انسان را شرح داد. و پس از آن همواره در این زمینه مطالعاتی جهت اثبات خاصیت های این باکتری ها صورت گرفت. امرزه نیز که جهان درگیر پاندمی COVID-19 می باشد ارزیابی نقش میکروارگانیسم ها در بدن انسان و استفاده از پروبیوتیک ها به عنوان درمان برای بیماران COVID-19 مورد توجه قرار گرفته است.

در حالی که اصطلاح “میکروبیوم” شامل کل میکروارگانیسم های زنده بدن انسان (دستگاه گوارش، پوست، دستگاه تنفسی، دستگاه ادراری تناسلی و …) می‌باشد، اصطلاح “میکروبیوتا” به ترکیب خاص و منحصر به فرد این جمعیت میکروبی اشاره دارد، که از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بر سلامت انسان تأثیر می گذارد.

این میکروب ها و بدن انسان به هم وابسته هستند. این ارتباط چندین محور را تشکیل می دهد، مانند روده-ریه یا روده-مغز یا روده-پوست. تغییرات در این میکروبیوتا مربوط به انواع عفونت ها و موارد بهداشتی است.

سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس

به نظر می رسد عوامل مختلف (سن، بیماری های زمینه ای، دارو درمانی و …) چهار محور ارتباطی روده -ریه، روده-مغز و روده-میکروبیوتای پوست و پوست-مغز را دچار بی نظمی می کنند و منجر به عدم تعادل میکروبی در سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس 2 (SARS-CoV-2) می‌شوند.

پس از لرزیابی های اخیر محققان بیشتر داده ها نتایج امیدوارکننده ای را مبنی بر فواید پروبیوتیک ها در مبارزه با عفونت SARS-CoV-2 نشان می دهد، همانطور که در مورد سایر بیماری ها مشهود است.

“در بیماران COVID-19، پروبیوتیک ها می توانند به ترمیم میکروبیوتای روده کمک کنند و یک محور روده-ریه سالم برقرار کنند.”

بیشتر بخوانید

عملکرد SARS-CoV-2 بر میکروبیوتا

شایعترین علائم عفونت SARS-CoV-2 تب، درد در بدن، گرفتگی بینی، سرفه خشک و گلو درد است. با این حال، حدود 5-10 از بیماران از علائم گوارشی، مانند حالت تهوع، استفراغ، اسهال و درد شکم رنج می برند.

از دیگر علائم کم تکرار می‌توان از دست دادن کامل یا جزئی حس بویایی و چشایی، علائم عصبی، روانپزشکی و تظاهرات پوستی را نام برد.

بر اساس علائم مشاهده شده، اینطور به نظر می رسد که SARS-CoV-2 از طریق محور روده-ریه با میکروبیوتای روده تداخل می‌کند.

ورود ویروس به سلول میزبان، منجر به آسیب ریه و واکنشهای بعدی می شود که با بیان تغییر یافته پپتیدهای ضد میکروبی در سلولهای روده (Paneth) ختم می شود. این امر ترکیب میکروبیوتای روده را تغییر می‌دهد.

قابل ذکر است، بیماران مبتلا به SARS-CoV-2 اغلب آنتی بیوتیک و ضد ویروس دریافت می‌کنند، که همچنین می تواند منجر به دیس بیوز میکروبیوتای روده شود.

نقش پروبیوتیک‌ها در دیس بیوز (عدم تعادل) میکروبیوتا

کاملاً ثابت شده است که پروبیوتیک‌ها سیستم ایمنی بدن را تقویت و تعدیل می کنند، به اصلاح مجدد میکروبیوم روده با باکتری های “خوب” کمک می کنند و مانع تکثیر عوامل بیماری زا می شوند.

اصطلاح پروبیوتیک شامل گونه های زیادی مانند لاکتوباسیلوس، بیفیدوباکتریوم و … است. که معمولاً در محصولات تخمیری مانند ماست و پنیرها وجود دارند.

پروبیوتیک و کرونا

لازم به دکر است که تجویز پروبیوتیک ها برای افزایش سیتوکین های ضد التهاب، کاهش سیتوکین های پیش التهابی، بهبود تولید آنتی بادی ضد ویروس و کاهش بار ویروسی مفید می‌باشد. مصرف پروبیوتیک ها، در بسیاری از موارد درگیری کرونا، وضعیت بالینی بیمار را نیز بسیار بهبود بخشیده است.

این مشاهدات نشان می دهد که پروبیوتیک ها در کاهش انتشار SARS-CoV-2 در دستگاه تنفسی و روده مفید هستند، و هم پاسخ های ضد التهابی و هم دفاعی ایمنی را تقویت می‌کنند.

همچنین در پایان خالی از لطف نیست که بدانید در مطالعات دیگر اثبات شده پروبیوتیک ها در دیگر بیماری ها مانند کنترل قند، چربی، فشار خون، سرطان، افسردگی و …

قابل توجه بازدید کنندگان گرامی جهت انجام تست PCR در شهریار می‌توانید اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.