کوبا اعلام کرده است واکسن سوبرانا (Soberana 2)، همراه با تقویت کننده ای به نام Soberana Plus، همانند واکسن عبدالا، 91.2٪ در آزمایشات بالینی مرحله آخر علیه ویروس کرونا موثر بوده است.

این اعلامیه از طرف شرکت دارویی BioCubaFarma، که ناظر بر موسسه Finlay، سازنده Soberana 2، و مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی، تولید کننده Abdala است، منتشر شده است. ماه گذشته نیز مشخص شد که عبدالا 92.28٪ اثر دارد.

هرچند که ادعاهای مربوط به اثربخشی این واکسن بررسی نشده است، در صورت دقیق بودن نتایج، این کشور نیز به جمع واکسن های تولید کنننده واکسنهایی با کارایی بیش از 90٪ خواهد پیوست.

بخش بیوتکنولوژی کوبا با تولید 80٪ واکسن های مورد استفاده در این کشور و صادرات برخی از آنها، سابقه طولانی در تولید واکسن دارد.

کوبا اولین کشور در آمریکای لاتین و کارائیب است که موفق به تولید واکسن ویروس کرونا می شود.

این کشور وابسته به واردات بوده و در بحران اقتصادی قرار دارد که فعالیت آن 10.9٪ در سال گذشته و 2٪ در نیمه اول سال 2021 کاهش یافته است، زیرا این بیماری همه گیر صنعت گردشگری را مسکوت نگه داشته و تحریم های دوران ترامپ و تحریم های تجاری دهه های گذشته بر مشکلات آن افزوده است.

کوبا می گوید که درمجموع 5 واکسن در دست تولید است که انتظار می رود عبدالا و سوبرانا 2 برای استفاده اضطراری مجاز شوند و برای تأیید به سازمان بهداشت جهانی ارسال گردند.

مجوزهای کشوری راه را برای سایر کشورها برای خرید واکسن ها یا تولید آنها باز می کند. مکزیک، آرژانتین و ویتنام ابراز علاقه به تولید کرده اند و ایران می گوید پس از آزمایشات در آن کشور Soberana 2 را تولید می کند.

هر دو واکسن از فناوری سنتی استفاده می کنند و در واقع بخشی از پروتئین سنبله (اسپایک) ویروس را که به ویروس کمک می کند به سلول ها وارد شود و آنها را آلوده کند، جهت ایجاد ایمنی استفاده می‌کنند.

ساخت این واکسن ها به طور کلی هزینه کمتری داشته و ذخیره و حمل و نقل آنها آسان تر است زیرا به دمای بسیار پایین نیاز ندارند.

عبدالا، در فواصل دو هفته ای تزریق می شود، در حالی که Soberana 2 در فواصل چهار هفته ای تزریق می گردد.

کوبا از بدو شیوع COVID-19 پس از ورود انواع مسری تر، با بدترین شیوع COVID-19 روبرو است و در این هفته بیش از 3500 مورد بیماری کرونا را ثبت کرده است.

مقامات قبلاً به عنوان بخشی از “مطالعات مداخله ای” تجویز واکسن های آزمایشی را به طور دسته جمعی آغاز کرده اند که امیدوارند باعث کاهش سرعت گسترش ویروس شود.

حدود 1.5 میلیون نفر از ساکنان این کشور تاکنون با این واکسن واکسینه شده اند.

همچنین می توانید درباره مصرف مسکن قبل از تزریق واکسن مطالعه کنید

One thought on “کوبا اعلام کرده که واکسن سوبرانا2 دارای اثر 91.2 درصد می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.