دانشمندان یک روش منحصر به فرد برای هدف قرار دادن ویروس هایی (HCMV) کشف کرده اند که از هر 200 نوزاد تازه متولد شده در انگلیس یک نفر را مبتلا می کند اما فقط درمان های محدودی برای آن ها وجود دارد.

نوع جدید آنتی بادی سلولهای آلوده را علامت گذاری می کند تا سیستم ایمنی بدن بتواند آنها را ببیند و آنها را از بین می برد.

دانشمندان دانشگاه کاردیف راهی منحصر به فرد برای هدف قرار دادن یک ویروس رایج کشف کرده اند که از هر 200 نوزاد تازه متولد شده در انگلیس یک نفر را مبتلا می کند اما فقط درمان های محدودی برای آن وجود دارد.

سیتومگالوویروس انسانی (HCMV) در “پنهان” شدن از سیستم ایمنی بدن استاد است. بنابراین آنتی بادی ها و سلول های T نمی توانند مانند ویروس های دیگر فرضا مانند ویروس کرونا به آن حمله کنند.

سایتومگالوویروس (HCMV) چیست؟

ویروسی است که از طریق مایعات بدن، مانند بزاق، مایع منی، ادرار و … منتقل می‌شود. اگر این ویروس وارد بدن شود، تا آخر عمر باقی می‌ماند. عفونت سیتومگالوویروس اغلب علامتی ندارد و موجب بروز مشکل خاصی نمی‌شود، مگر در دورۀ بارداری یا زمانی که سیستم ایمنی فرد ضعیف شود. اگر خانم در دورۀ بارداری عفونت فعال سیتومگالوویروس داشته باشد، ممکن است این ویروس را به فرزند منتقل کند. همچنین، برای کسانی که دچار ضعف ایمنی می‌شوند (فرضا ایدز)، به‌ویژه آن‌ها که جراحی پیوند اعضا شده‌اند، ابتلا به این عفونت می‌تواند موجب مرگ شود.

HCMV

محققان اکنون نوع جدیدی از آنتی بادی را در آزمایشگاه کشف کرده اند که به جای از بین بردن مستقیم ویروس، سلول های آلوده را علامت گذاری می کند تا سیستم ایمنی بتواند آنها را ببیند.

هنگامی که سیستم ایمنی بدن سلولهای آلوده را ببیند قادر به از بین بردن ویروس می‌باشد.

این تیم امیدوار است که بتواند به درمان HCMV کمک کند، این امر می تواند نوزادان تازه متولد شده را از این ویروس برهاند.

برای اطمینان از ایمن بودن و موثر بودن این روش در انسان، لازم است که مطالعات بیشتری صورت پذیرد. اما محققان امیدوارند که این تکنیک در نهایت بتواند برای مقابله با سایر بیماریهای عفونی مورد استفاده قرار گیرد و روشی که آنها برای یافتن آنتی بادی جدید استفاده کردند می تواند برای درمان سرطان نیز استفاده شود.

دکتر ریچارد استنتون ویروس شناس بخش عفونی دانشگاه کاردیف گفت:

HCMV یک چالش اساسی است زیرا طیف وسیعی از روش های مختلف را برای فرار از پاسخ سیستم ایمنی بدن به کار می‌گیرد.

ما یک روش منحصر به فرد را برای اجازه دادن به سیستم ایمنی بدن برای دیدن ویروس ایجاد کرده ایم تا بتواند وظیفه خود را برای از بین بردن ویروس انجام دهد.

HCMV باعث ایجاد عفونت مادام العمر در انسان می شود و دلیل مهمی در بیماری شدید یا مرگ در افراد دارای نقص ایمنی، مانند افرادی که تحت پیوند قرار می گیرند یا افراد مبتلا به HIV است.

واکسن برای مقابله با ویروس مهم است، به ویژه برای مقابله با بیماری مادرزادی، اما در حال حاضر هیچ واکسنی وجود ندارد و فقط گزینه های درمانی محدودی در دسترس می‌باشند.

ADCC راهی برای درمان HCMV

ADCC به کمک درمان می‌آید

در این مطالعه محققان بررسی کردند که آیا سمیت سلولی سلولی وابسته به آنتی بادی (ADCC) که نوع خاصی از پاسخ ایمنی می‌باشد و در آن سلول هدف با آنتی بادی پوشانده شده و توسط سلول های ایمنی بدن از بین می رود، می تواند برای استفاده درمانی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

آنها از یک روش خاص (پروتئومیکس) برای توصیف مولکولهای موجود در سطح سلول آلوده استفاده کردند و از غربالگری ایمونولوژیک برای شناسایی اهداف ADCC بهره بردند.

آنها یک هدف منحصر به فرد را یافتند که در اوایل چرخه حیات ویروس بیان شده بود و سپس قادر به تولید آنتی بادی های انسانی برای استفاده علیه این هدف بودند.

در آزمایشگاه، این امر باعث فعال شدن قوی ADCC می شود و سلول های آلوده را از بین می برد.

شناسایی اهداف جدید ADCC نه تنها درک کاملی از ایمنی طبیعی در برابر HCMV را در پی دارد بلکه می تواند برای مزایای درمانی دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد. فرضا اکنون می تواند در مورد سایر بیماری های عفونی نیز استفاده شود. و مکانیزمی که ما برای تعیین دقیق آنتی بادی جدید استفاده کردیم همچنین می تواند به طور بالقوه در سرطان نیز موثر باشد.

البته لازم به ذکر است که برای اثبات ایمنی و اثربخشی این روش در انسان به مطالعات بیشتری نیاز است.

برای جلوگیری از عوارض واکسن کرونا چکار کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.