برخی از کشورها در اتحادیه اروپا استفاده از واکسن آسترازنکا (AstraZeneca COVID-19) را به عنوان اقدام پیشگیرانه بر اساس گزارش اختلالات نادر انعقاد خون در افرادی که واکسن دریافت کرده اند، به طور موقت متوقف کرده اند. اما کشورهای دیگر در اتحادیه اروپا با در نظر گرفتن همین اطلاعات:

تصمیم به ادامه استفاده از همین واکسن در برنامه های ایمن سازی خود گرفته اند.

واکسیناسیون علیه COVID-19 باعث کاهش بیماری یا مرگ و میر ناشی از دلایل دیگر نمی شود. به گفته محققان حوادث ترومبوآمبولیک شناخته شده است و به کرات رخ می دهد. ترومبوآمبولی وریدی سومین بیماری شایع قلبی عروقی در سطح جهان است.

ترومبوآمبولی یا ایجاد لخته خون در عروق

در کمپین های واکسیناسیون گسترده علامت گذاری عوارض جانبی احتمالی بدنبال ایمن سازی برای کشورها به طور معمول انجام می شود. و این لزوماً به این معنی نیست که وقایع اتفاق افتاده به خود واکسیناسیون مرتبط هستند. اما تحقیق در مورد آنها پیشنهاد خوبی است. این امر همچنین نشان می دهد که سیستم نظارت کار می کند و کنترل های موثر وجود دارد.

WHO جهت دریافت آخرین اطلاعات در مورد ایمنی واکسن COVID-19 با آژانس دارویی اروپا و نهادهای نظارتی در سراسر جهان در تماس است. کمیته فرعی COVID-19 در حال ارزیابی دقیق آخرین اطلاعات ایمنی موجود برای واکسن آسترازنکا AstraZeneca می باشد. پس از پایان این بررسی، WHO بلافاصله یافته ها را به اطلاع عموم می رساند.

اما در حال حاضر، WHO فواید واکسن AstraZeneca را بیش از خطرات آن می داند و توصیه می کند که واکسن ها ادامه یابد.

همچنین درباره عوارض واکسن کرونا بیشتر بخوانید

One thought on “بیانیه WHO در مورد ایمنی واکسن آسترازنکا (AstraZeneca COVID-19)

  1. واکسن آیترازنیکا چون در دمای یخچال نگهداری میشود بر خلاف واکسن فایزر که به هفتاد درجه زیر صفر برای نگهداری لازم دارد واکسن خوب و موثری است که تا هشتاد در صد از کووید خفیف و متوسط و تا صد در صد از ابتلا به موارد شدید و مرگ و میر جلوگیری میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.