نزدیک به دو سال است که مقامات آمریکایی گاها نحوه مدیریت ویروس کرونا را تغییر داده اند. روز دوشنبه یکی از بزرگ‌ترین تغییرها صورت گرفته است: افراد آلوده که مدت‌ها به آنها گفته می‌شد حداقل 10 روز ایزوله شوند، اکنون بدون توجه به وضعیت واکسیناسیون، اگر احساس خوبی داشته باشند، باید تنها پنج روز ایزوله شوند. از یک سو، این تصمیم مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، نشانه خوشایند علمی و عملی است، زیرا بسیاری از مردم برای مدت طولانی ناقل نیستند.

اما این تغییر با این واقعیت که افراد کاملاً واکسینه شده و تقویت شده و واکسینه نشده سیستم های ایمنی متفاوتی دارند، همخوانی ندارد. دستور العمل های C.D.C همچنان بر رویکردی عمدتاً یک‌اندازه تکیه دارند و تمایز بین این دو گروه را نادیده می‌گیرند.

وقتی همه‌گیری شروع شد، هیچ واکسنی وجود نداشت، بنابراین همه ما در دنیایی زندگی می‌کردیم که همه در معرض خطر یکسانی قرار داشتند. C.D.C. نیز بنابراین توصیه نمود افرادی که آلوده شده اند به مدت 10 روز در منزل بمانند. زیرا شواهد نشان می داد که آنها می توانند برای مدتی طولانی عفونی باشند. C.D.C همچنین استدلال کرد که کسانی که به طور مشخص در معرض تماس بودند اما هنوز بیمار نشده بودند، به مدت 14 روز قرنطینه شوند. زیرا ممکن است این مدت طول بکشد تا آنها درگیر شوند و عفونت را منتقل کنند.

با این حال، هنگامی که واکسیناسیون گسترده شد، شرایط تغییر کرد. آنهایی که واکسینه شده بودند کمتر به عفونت مبتلا می شدند و کمتر ناقل بودند. به همین دلیل، C.D.C. گفت: امسال افراد واکسینه شده در صورت مواجهه تا زمانی که بدون علامت باقی بمانند نیازی به قرنطینه ندارند. اگرچه توصیه شده این افراد چند روز پس از آلودگی در معرض آزمایش قرار بگیرند تا مطمئن شوند که ایمن هستند.

اما توصیه های جدید از این هم فراتر می روند. آنها می گویند تا زمانی که افرادی که تست کرونای آنها مثبت است بدون علامت باشند، تنها به مدت پنج روز نیاز به ایزوله دارند. صرف نظر از اینکه واکسینه شده باشند یا واکسینه نشده باشند.

توصیه ها برای قرنطینه نیز تغییر کرده است، در واقع اعلام شده که افراد در صورت قرار گرفتن در معرض بیمار کرونایی، فقط برای 10 روز آینده باید در اطراف دیگران ماسک بزنند. اگر آنها واکسینه نشده باشند، ابتدا فقط به مدت پنج روز قرنطینه نیاز دارند. و اگر در ادامه علامتی نشان ندادند، پنج روز بعدی را تنها کمی مراقب باشند.

طبق این توصیه ها برای چنین افرادی حتی اگر واکسینه نشده باشند قرنطینه ی واقعی در نظر گرفته نشده. و اعلام شده که فقط برای 10 روز ماسک بزنند. البته C.D.C همچنین توصیه می کند، در صورت امکان، پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض بیماری، آزمایش انجام شود که آیا فرد ایمن می باشد یا خیر؟!

اشتباه خطر آفرین

این اعداد عمدتاً متوسط هستند و گاهی اوقات مثبت ترین دیدگاه درباره ی نحوه واکنش افراد در هنگام قرار گرفتن در معرض ویروس می باشند. این اعداد همچنین تقریباً به طور یکسان برای افراد کاملاً واکسینه شده و واکسینه نشده به کار می روند، گویی این دو جمعیت یکسان هستند.

مساله گیج کننده این است که خود کووید برای کسانی که واکسینه نشده اند تغییر چندانی نکرده است. اگر آنها آلوده شوند، دلیلی وجود ندارد که از دستورالعمل های اصلی پیروی نکنند و به مدت 10 روز ایزوله نشوند. کرونا یک بیماری بسیار عفونی است و آنها نه تنها برای خودشان بلکه برای اطرافیانشان نیز خطر آفرین هستند. بیمارستان ها هنوز مملو از افراد واکسینه نشده هستند و هیچ چیز ما را به این باور نمی رساند که خطر برای آنها از بین رفته است.

با این حال، افراد واکسینه شده، به ویژه افراد تقویت شده، در معرض خطر بسیار کمتری برای پیامدهای بد هستند، در صورت قرار گرفتن در معرض ویروس، کمتر احتمال ابتلا به عفونت و انتقال آن را دارند.

باید به این نکته نیز توجه داشت که هزینه آزمایشات کووید ممکن است زیاد باشد. و افراد عادی شاید توانایی تکرار آزمایشات جهت اطمینان از منفی شدن ویروس در بدن فرد بیمار را نداشته باشند.

با توجه به گسترش جهانی بیماری و جهش های جدید بنظر می رسد این تغییر رویه زیاد مطلوب نباشد و خطراتی را به همراه داشته باشد. چرا که هنوز افراد بسیاری واکسینه نشده اند و سیستم ایمنی افراد نیز با یکدیگر متفاوت است. امید است این تغییر رویه باعث ساده انگاری کرونا نشود.

به امید روزی که کلیه مردم جهان واکسینه شوند و این بیماری به مراتب ضعیف و ضعیف تر گردد. و دیگر شاهد فوت مردم نباشیم.

اخبار و مطالب کرونا را از اینجا مشاهده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.