دکتر گوشکی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا:

مهمترین اقدام برای آغاز تست بالینی دومین واکسن ایرانی برداشته شده و به زودی سازمان غذا و دارو مجوز تست بالینی را صادر می کند.

وی افزود: پس از صدور اولین مجوز تست بالینی واکسن کرونا متعلق به گروه دارویی برکت و شرکت شفا دارو، مجوز انجام کارآزمایی بالینی فاز یک برای آزمایش واکسن کرونا تولیدی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در کمیته اخلاق نیز صادر گردید.

گوشکی اعلام داشت: یکی از اعضای کمیته اخلاق در حین تست بالینی به عنوان عضو کمیته پایش داده ها حضور داشته و بر انجام درست روند پژوهش نظارت می کند.

لازم به ذکر است که هم بر روی واکسن ایرانی برکت و هم بر این واکسن نظارت می شود.

وی خاطر نشان کرد: این واکسن نوترکیب از یک پروتئین نوترکیب ساخته شده است که تکنولوژی آن با واکسن‌ کرونای ایرانی قبلی (ویروس کشته شده) که مجوز اخذ کرده، متفاوت است.

گوشکی افزود: کارازمایی بالینی دومین واکسن ایرانی کرونا توسط انستیتو سرم سازی رازی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام می شود.

به گزارش ایرنا، تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی با نام “کُوو ایران برکت” روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد و روز شنبه ( ۲۷ دی ماه) مرحله چهار این مطالعه آغاز شده و طی این هفته تزریق واکسن بر روی ۷ نفر دیگر انجام می شود.

تعدادی دیگر از مراکز و موسسات تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان در تلاش برای ساخت واکسن ایرانی کرونا هستند که به موفقیت های خوبی در این زمینه دست پیدا کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.