محققان در مطالعه ای جدید نقش میکروبیوم روده را در بیماری کووید ۱۹ و همچنین فواید پروبیوتیک ها را در درمان و پیشگیری از بیماری بررسی کردند.

به گزارش  مهر، شواهد تازه نشانگر وجود رابطه بین عفونت کووید ۱۹ و وضعیت میکروبیوم روده می باشد. این یکی از چندین فاکتور تأثیرگذار بر شدت بیماری است.

کرونا ویروس

کروناویروس‌ خانواده بزرگی از ویروس‌هاست که از سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس (سندرم تنفسی حاد)، مرس (سندروم تنفسی خاورمیانه) و کووید ۱۹(بیماری تنفسی حاد کرونا ویروس-۲۰۱۹) را شامل می‌شود. کرونا ویروس پرندگان و پستانداران را آلوده می‌کند.

کرونا ویروس جدید سبب ایجاد بیماری کووید ۱۹(بیماری تنفسی حاد کرونا ویروس-۲۰۱۹)، ویروس جدیدی است که به خانواده ویروس هایی همچون سارس (سندرم تنفسی حاد) مرتبط می باشد. و با علائمی مشابه آنفولانزا شامل سرفه، تب و تنگی نفس و در موارد شدیدتر، پنومونی و سندروم حاد تنفسی همراه است. ویروس کرونا به راحتی و از طریق ترشحات آلوده تنفسی و سطوح آلوده به ویروس، توانایی انتقال به افراد را دارد.

دوره کومون (نهفتگی) این ویروس بین ۱۴-۲ روز می باشد. که در این مدت فرد می تواند به ظاهر سالم باشد ولی قابلیت پخش و انتشار ویروس را دارد. گفته می شود ویروس کرونای جدید در سطوح، ممکن است مدت ۷ الی ۱۲ روز قابلیت زنده ماندن را داشته باشد. اما عفونت زایی ویروس پس از ماندن روی سطوح هنوز در ابهام است. و منابع جدید اعلام کرده اند که ویروس پس از مدتی عفونت زایی خود را از دست می دهد.

پروبیوتیک و کرونا

با در نظر گرفتن این حقیقت که روده رابطه شدیدی با سیستم ایمنی و وضعیت التهابی دارد. و با توجه به اینکه روده توانایی به چالش کشیدن پاتوژن ها را دارد. می توان نتیجه گرفت میکروبیوم های روده هم می‌توانند در پیامدهای ناشی از ویروس تأثیرگذار باشند. از این جهت، پروبیوتیک ها و پریبیوتیک ها در جهت کاهش عفونت‌های تنفسی استفاده می‌شوند.

میکروبیوم روده به چندین روش بر انتقال ویروس و روند پیشرفت بیماری تأثیر گذار است. در همین رابطه، محققان میکروبیوم مدفوع ۱۵ بیمار کرونایی را با افراد سالم مقایسه کردند.

درباره نقش پروبیوتیک ها در کرونا بیشتر بخوانید

محققان دریافتند افزایش میزان میکروارگانیزم های مفید در روده می‌تواند بر مقابله با کووید ۱۹ تأثیر داشته باشد.

همچنین مصرف پروبیوتیک ها موجب تنظیم و تعدیل مثبت جمعیت باکتریایی در روده‌ها می‌شود که همین مسئله می‌تواند ریسک بیماری‌های مرتبط با روده را کاهش دهد.

همچنین میکروبیوم روده اسیدهای چربی با زنجیره کوتاه ترشح می‌کنند که تأثیر سیستمیک بر کل بدن دارد.

از اینرو محققان معتقدند هماهنگ سازی میکروبیوم روده با مصرف پروبیوتیک ها می‌تواند ابزاری برای کمک به بدن انسان در راستای مقابله با کووید ۱۹ باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.