ویروس کرونا 2019 (COVID-19) در ابتدای سال 2020 به سرعت همه گیر شده است. و پروبیوتیک‌ها به عنوان یک درمان جانبی مورد توجه قرار گرفتند. برخی مطالعات از اثرات COVID-19 بر دیس بیوز میکروبیوتای روده پرده برداشته اند و به نظر می‌رسد پروبیوتیک ها در عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی مفید واقع شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره پروبیوتیک ها و کرونا در ادامه مطلب همراه ما باشید.

خواص پروبیوتیک ها

نقش پروبیوتیک‌ها در سلامتی و بیماری‌ها

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که وقتی به مقدار کافی تجویز شوند، مزایای بسیاری را به میزبان می بخشند. استفاده از آنها برای افزایش سلامت انسان از مدتها قبل مورد مطالعه قرار گرفته است. کاربرد پروبیوتیک ها در درجه اول برای پیشگیری و درمان عفونت ها و بیماری های گوارشی بررسی شده است. اما سایر اثرات احتمالی مانند اثرات تغذیه ای، پیشگیری و درمان عفونت های دهانی، اسهال ناشی از چندین عامل عفونی، سندرم روده تحریک پذیر، بیماری های التهابی روده، عفونت های هلیکوباکتر پیلوری، بیماری های آلرژیک، اثرات ضد توموری و کاهش کلسترول سرم نیز بعدها مورد بررسی قرار گرفته است. و امروزه داده های بالینی تحت عنوان استفاده از پروبیوتیک در جلوگیری از COVID-19 و برای کاهش بار و شدت این بیماری در حال افزایش است.

اثرات پروبیوتیک بر پاسخ های ایمنی بدن

پروبیوتیک ها سیستم ایمنی بدن را تحریک نموده و شبکه ای از سیگنال ها را با واسطه کل باکتری ها یا دیواره سلول آنها ایجاد می‌کنند.

بسیاری از اثرات پروبیوتیک از طریق تنظیم سیستم ایمنی بدن، به ویژه از طریق کنترل تعادل سیتوکین های پیش التهابی و ضد التهابی ایجاد می شود. اثر مهم دیگر که توسط پروبیوتیک ها اعمال می شود، حفظ یکپارچگی محل اتصال بین سلولهای انتروسیت است، به این ترتیب ورودی SARS-CoV2 و همچنین خطر ابتلا به COVID-19 کاهش می یابد.

طی سالهای اخیر ارتباط بین میکروبیوتای روده و سلامت عمومی نشان داده شده است. سطح مخاط روده یک مکان اصلی برای ورود عوامل بیماری زا به بدن انسان است. اما در افراد سالم، اپیتلیوم روده و میکروبیوتای آن مانعی کارآمد در برابر میکروارگانیسم های مهاجم است. روده در ایمنی نقش دارد زیرا سلولهای دندریتیک لومن روده اولین سلولهای سیستم ایمنی مخاطی هستند که با باکتریهای کامنسال و بیماری زا روبرو می شوند.

دیس بیوز و نقش پروبیوتیک در درمان آن

دیس بیوزیس، به معنای عدم تعادل در ترکیب و عملکرد میکروب های روده، با بیماری های مختلف انسانی در ارتباط است. بنابراین، دستکاری میکروبیوتای روده به عنوان یک روش بالقوه جایگزین برای حفظ سلامتی و پیشگیری و یا درمان بیماری ها پیشنهاد شده است.

پروبیوتیک ها که می توانند در ترمیم میکروبیوتای نامتعادل و حفظ هموستاز ایمنی روده کمک کنند نیز به عنوان ایمونوبیوتیک، یعنی میکروارگانیسم هایی که توانایی بهبود پاسخ ایمنی ذاتی را دارند، شناخته می‌شوند.

به طور خاص، توانایی تعدیل سیستم ایمنی ذاتی به مولکول های غشایی پروبیوتیک ها نسبت داده می شود که می توانند با سلولهای اپیتلیال روده ارتباط برقرار کرده و از این طریق اثر پروبیوتیک را اعمال کنند.

در آزمایش های مختلف، نشان داده شده است که پروبیوتیک هایی، مانند L. rhamnosus GG (لاکتوباسیلوس رامنوسوس)، می توانند با افزایش سلول های T، تقویت دفاع ضد ویروسی و کاهش سیتوکین های پیش التهابی به بهبود سد ایمنی روده و ریه کمک کنند. روده و ریه ها از نظر آناتومیکی متمایز هستند، اما ارتباطات بالقوه و مسیرهای پیچیده ای وجود یک محور روده – ریه را تقویت کرده است، که می تواند پاسخ های ایمنی را شکل دهد و در روند بیماری های تنفسی تداخل ایجاد کند.

نقش پروبیوتیک ها در پیشگیری و درمان عفونت های دستگاه تنفسی

در سال های اخیر سویه‌های پروبیوتیک به طور فزاینده ای در مبارزه با عفونت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مطالعات مختلف درمان با باکتریهای پروبیوتیک باعث کاهش عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی شده است.

برای مثال در موشهای تحت درمان با پروبیوتیک، کاهش پاتوژن موجود در ریه ها و خون، افزایش تعداد نوتروفیل در خون و افزایش سطح IgA مشاهده شده است. همچنین پروبیوتیک‌ها باعث افزایش ترشح اینترلوکین -12 می‌شوند که در نهایت منجر به فعال شدن ماکروفاژها می‌شود.

در یک مطالعه پروبیوتیک ها با فعال کردن سلول های Th1 و افزایش فعالیت سلولهای NK و تولید IgA، تولید ایمونوگلوبولین E خاص، آنتی ژن را سرکوب و باعث یک اثر محافظتی در برابر ویروس آنفلوانزای A شدند.

همچنین در مطالعه ای مشاهده شده لاکتوباسیل‌ها قادر به جلوگیری از حمله ذرات ویروسی به سلولهای مخاطی هستند، این امر امکان استفاده از پروبیوتیک ها در اسپری بینی را برای بهبود سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از عفونت های دستگاه تنفسی فراهم می کند.

سازوکارهای دیگری که گونه های لاکتوباسیلوس علیه ویروس های تنفسی اعمال می کنند شامل تولید فاکتور مهارکننده های پروتئینی یا غیر پروتئینی مانند H2O2، اسید لاکتیک و باکتریوسین ها می‌باشد.

تجویز نوشیدنیهای تخمیر شده پروبیوتیک نیز در مطالعه ای پاسخهای آنتی بادی به واکسیناسیون ویروس آنفلوانزا را در افراد مسن افزایش داده است و پاسخ ایمنی ذاتی دستگاه تنفسی را تسریع نموده است و از انواع عفونتهای تنفسی در نوزادان و کودکان محافظت می‌کند.

پروبیوتیک‌ها و اثر مهاری ACE

تصور بر این است که SARS-CoV-2، مانند سایر کرونا ویروسهای SARS، از طریق تماس پروتئین های سطحی با گیرنده آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 (ACE2) به سلول حمله می‌کند.

و از پروتئیناز سرین سلولی TMPRSS2 برای تولید و تکثیر استفاده می کند. بیان ACE2، که توسط سلولهای اپیتلیال ریه، روده، کلیه و رگهای خونی بیان می شود، در بیماران تحت درمان با مهار کننده های ACE به طور قابل توجهی افزایش می یابد. به همین دلیل، برخی از محققان اظهار داشتند که مهار کننده های ACE ممکن است با کاهش التهاب ریوی به بیماران Covid-19 کمکم نمایند.

اگرچه برخی دیگر استدلال کردند که مهار کننده های ACE با تنظیم سطح ACE2 می توانند ورود ویروس را افزایش دهند.

در مطالعات اخیر مشخص شده است که پروبیوتیک‌ها قادر به تولید پپتیدهایی با اثر مهاری ACE هستند. با این حال، به علت موارد بحث برانگیز در مورد اثر مهارکننده های ACE در پیشرفت Covid-19، نقش بالقوه پروبیوتیک در تعدیل سطح ACE2 و استفاده از آن به عنوان گزینه درمانی مورد انتقاد قرار گرفته است.

نتیجه

بر اساس شواهد موجود، مزایای احتمالی تجویز پروبیوتیک در عفونت Covid-19، ممکن است اساساً به دلیل تأثیرات آن بر ایمنی ذاتی و اکتسابی باشد. اقدامات پروبیوتیکی مانند تأثیر بر تولید سیتوکین توسط سلولهای اپیتلیال روده، تحریک ترشح IgA برای بهبود ایمنی مخاط، فعال سازی فاگوسیتوز و تولید ماکروفاژ، تعدیل سطح و عملکرد سلول های نظارتی و القای بلوغ سلول های دندریتیک، احتمالاً بر التهاب سیستمیک تأثیر می گذارد. علاوه بر این، افزایش شواهد از ارتباط بین روده و ریه ها پشتیبانی می کند.

بنابراین برای بررسی نقش احتمالی پروبیوتیک در کاهش Covid-19 یا از طریق اقدامات تنظیم کننده سیستم ایمنی بر روی التهاب سیستمیک یا از طریق تعامل مستقیم با ریه ها، باید مطالعات بیشتری انجام شود.

همچنین می توانید در این زمینه بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.