یافته ها حاکی از آن است که سازندگان واکسن ممکن است لازم باشد همزمان با تکامل ویروس، مانند واکسن آنفلوانزا، واکسن کرونا را نیز به روز کنند.

سه مطالعه آزمایشگاهی جدید این نگرانی را ایجاد کرده است که پاسخ ایمنی ناشی از واکسیناسیون Covid-19 ممکن است در محافظت در برابر سویه جدید ویروس کرونا که برای اولین بار در آفریقای جنوبی پدیدار شده ، بی اثر باشد.

یافته های محققان این احتمال را که سازندگان و تنظیم کننده های واکسن نیاز به به روزرسانی واکسن Covid-19 دارند، همزمان با تکامل ویروس، تقویت می کنند.

مطالعات فایزر درباره ویروس کرونا

در مطالعه ای که توسط دانشمندان شرکت فایزر انجام و منتشر شد، اینطور ادعا شده است که واکسن آنها با موفقیت توانسته سویه ای را که در ابتدا در انگلیس شناسایی شده بود، خنثی کند.

نوع انگلیسی در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده گسترش یافته است.

با گذشت بیش از یک سال از بروز همه گیری ، کشف انواع جدیدی که به نظر می رسد ویروس را مسری تر کرده است، محققان را مجبور نموده درک خود را از ویروس کرونا که عامل Covid-19 است سازگار کنند. محققان اعلام داشته اند که نگرانی جدید این است که سویه های جدید در کشورهایی در حال ظهور هستند که درصد قابل توجهی از مردمی را آلوده کرده اند که قبلا هم با Covid-19 آلوده و پاسخ ایمنی به انواع قبلی ایجاد کرده بودند.

نظر نویسنده: همان طور که قبلا هم در این سایت ذکر شد احتمال بی اثر شدن واکسن ها علی الخصوص آنهایی که به صورت نوترکیب ساخته می شوند و جایگاه بسیار اختصاصی را بر روی ویروس مورد هدف قرار می دهند، بسیار زیاد است.

لذا این طور به نظر می رسد که از این به بعد هرساله همانند ویروس آنفلوآنزا برای کرونا نیز واکسن های جدید تولید شود. و این امر زمان ریشه کنی این ویروس را در دنیا به تعویق خواهد انداخت.

همچنین درباره ی واکسن نوترکیب ایرانی بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.